لوسی
هدف ما دسترسی آسان شما به محتوا های مورد نیاز شماست . برای همین لوسی را طراحی کردیم.

غذای مرغ مینا چیست؟

0 3,004

به گزارش اطلاع نیوز مرغ مینا یک دستگاه گوارش بسیار کوچک دارد و هضم و دفع غذا را در مدت زمان کوتاهی انجام میدهند.

دانش ما از تغذیه پرندگان به طور مداوم در حال تکامل است و آگاهی از اهمیت تغذیه و تحقیقات در مورد نیازهای مختلف پرندگان رو به افزایش است. همانند سایر حیوانات، پرندگان نیز نیاز به تعادل مناسب در مصرف کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب دارند. گونه های مختلف پرندگان اغلب به غذاهای مختلف نیاز دارند. مرغ مینا یک دستگاه گوارش بسیار کوچک دارد و هضم و دفع غذا را در مدت زمان کوتاهی انجام میدهند. به این معنی است که پرنده مینا شما یک مقدار زیادی می خورد و احتمالا مایع های مکرر و اغلب بسیار سست دفع می کند. پس دیدن یک مدفوع آبی رنگ، 15 تا 20 دقیقه بعد از خوردن بلوبری در مرغ مینا شما غیر طبیعی نیست!

تغذیه طبیعی مرغ مینا 

رژیم های غذایی

میوه ها و سبزیجات

آب

غذاهای مصرفی مرغ مینا

مکمل های غذایی

خوردن شن و ماسه

مواد غذایی پیشنهاد شده

آیا باید در مورد آنچه که پرنده مینا من می خورد نگران باشم؟

معمولا تغذیه پرندگان خانگی نادیده گرفته می شود. شما باید در مورد تغذیه مرغ مینا خود با دامپزشک مشورت کنید.

اغلب صاحبان این پرندگان تصور می کنند که رژیم غذایی مناسبی را به پرنده خود میدهند، در صورتی که چنین نیست و این دلیل اصلی بسیاری از مشکلات سلامتی آنها می باشد. بیماری هوموکروماتوز یا بیماری ذخیره سازی آهن در پرندگان مینا مدتهاست که مشکوک به مصرف بالای آهن است. مهم است که به طور مداوم تلاش کنید که رژیم پرنده خود را بهبود ببخشید. لازمه ی آن هم آموزش مستمر و رسیدن به درجه ی خاصی از اطلاعات می باشد.

تغذیه پرنده ی شما صرفا برای حفظ حیات نیست بلکه هدف شما باید برای کمک به رشد و شکوفایی آن باشد. سلامت پرنده شما  به یک برنامه غذایی و  تغذیه خوب بستگی دارد.

به طور طبیعی تغذیه مرغ مینا چیست؟

پرندگان مینا همه چیز خوار هستند. آنها به طور طبیعی انواع گوناگونی از میوه ها، حشرات، لارو، دوزیستان، مارمولک، مارهای کوچک، تخم مرغ، پرندگان کودک، جوندگان کودک و گهگاهی هم زباله می خورند. مرغ مینا گیاهخوار نیست.

مرغ مینا نمیتواند بجود و گاز بگیرد و غذای خود را همانند طوطی به قطعات کوچکتر تقسیم کند و یا محلی برای ذخیره سازی غذا ندارد که بتواند در زمان دیگری از آن تغذیه کند بنابراین بسیار مهم است که غذای این پرنده را در قطعات کوچک و قابل خوردن تقسیم کنید.

شما باید همیشه از یک رژیم متعادل برای مرغ مینای خود استفاده کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل با رژیم غذایی یا سلامت پرنده، با دامپزشک مشورت کنید.

رژیم های غذایی

“پلت ها نباید تنها رژیم غذایی برای مرغ مینا باشد.”

پلت ها بطوری درست می شوند که اکثر نیازهای پرنده را تامین کنند. پلت ها رژیم غذایی مغذی هستند و راحت و آسان می توان از آن برای تغذیه پرنده استفاده کرد و چون غذای خشک هستند در هنگام دفع کمتر کثیفی ایجاد می کنند. اما پلت ها نباید تنها غذای مرغ مینا باشد. برخی از پلت ها دارای مقادیر بیش از حدی آهن هستند که ممکن است به بیماری هموكروماتوز یا بیماری ذخیره سازی آهن در پرندگان مینا منجر شود.

برخی از شرکت ها محتوای آهن در پلت های خود را به کمتر از ppm 90 کاهش داده اند. (90 mg/kg)

برای اطلاع از آخرین میزان قابل دریافت آهن در پرنده ی خود با دامپزشک مشورت کنید.

میوه ها و سبزیجات

انواع مختلفی از میوه های خرد شده باید هر به صورت روزانه مصرف شود. دقت کنید که میوه ها و سبزیجات باید کاملا شسته شوند تا مواد شیمیایی آن حذف شود. با توجه به اندازه ی پرنده آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. نیازی به کندن پوست میوه ها نیست. میوه ها و سبزیجات را در ظرف های جداگانه بگذارید. اگر پرنده ی شما عادت به خوردن غذای خاصی دارد سعی کنید برای ایجد تنوع غذایی مقدار آن غذای خاص را کاهش دهید یا برای بازه ی زمانی مشخصی آن را قطع کنید.

سبزیجات و میوه های مختلف می تواند وارد برنامه ی غذایی مرغ مینا شود اما نباید بخش بزرگی از غذای این پرنده باشد. سبزیجات خالص با ترکیب آب زیاد (سبزیجات یخ زده، کاهو، کرفس) ارزش غذایی بسیار کمی دارند. گزارش شده است که آوکادو به طور بالقوه سمی است.

با پرنده ی کوچک خود همانند یک کودک رفتار کنید. یک تکه ی کوچکی از انواع مختلف مواد غذایی به او پیشنهاد دهید و هرگز دست از تلاش برای ترغیب او به خوردن غذاهای مختلف برندارید. باید در تمام مدت یک رژیم غذایی متعادل را رعایت کنید.

آب

آب تمیز باید همیشه در دسترس باشد. بسته به کیفیت آب لوله کشی شاید نیاز باشد از آب بطری استفاده کنید. ظروف غذای پرنده باید هر روز با آب و صابون تمیز شود.

دیگر غذاهای مصرفی مرغ مینا

به عنوان یک قاعده کلی، مرغ مینا، هر غذای سالم و مغذی که شما و خانواده تان می خورید، می توانند بخورند. بعضی از پرندگان حتی گاهی اوقات از مقدار کمی گوشت، ماهی، سفیده تخم مرغ یا ماست نیز تغذیه می کنند. غذای سگ کم آهن هم می تواند گاهی اوقات مصرف شود. محصولات لبنی باید در حد اعتدال مصرف شود.

پرنده های مینا گاهی اوقات از بچه موش یا حشرات مانند کرم های خوراکی، کرم میوه، جیرجیرک و حشرات دیگر استفاده می کنند (حشرات نرم و لطیف بیشتر مغذی هستند).

به طور کلی از دادن غذاهای ناپاک، شکلات، محصولات حاوی کافئین و نوشیدنی های الکلی به پرنده ی خود اجتناب کنید.

آیا پرنده مینا نیاز به ویتامین های اضافی، مواد معدنی یا اسید آمینه ها دارد؟

دامپزشک می تواند به شما کمک کند که رژیم غذایی پرنده و نیازهای خاص او را ارزیابی کنید. یک نظر می گوید پرنده ای که 75 تا 80 درصد رژیم غذایی خود را به شکل غذای پخته مصرف می کند، نیاز به مکمل ندارد. ویتامین ها یا مواد معدنی خاص ممکن است در زمان های مختلف در طی زندگی پرنده مهم باشد (برای مثال تخم گذاشتن نیاز به مکمل کلسیم دارد). در صورت نیاز مکمل های کلسیم در دسترس هستند و می توانید آن را تهیه کنید. می توانید این مکمل ها را در آب مخلوط کنید و یا به طور مستقیم بر روی غذای مرطوب پرنده بریزید. قرار دادن این پودر روی دانه ها یا غذاهای خشک شده ارزش کمی دارد چون در نهایت در انتهای ظرف غذا قرار می گیرد.

آیا پرنده شما نیاز به شن و ماسه دارد؟

بر سر این موضوع که پرنده به شن و ماسه نیاز دارد یا خیر بحث وجود دارد. اعتقاد بر این بود که شن و ماسه برای تجزیه مکانیکی غذا به عنوان کمک به هضم در گوشتخواران ضروری است. با این حال، می دانیم که پرندگان بدون خوردن شن و ماسه هم سلامت هستند.

نکاتی که باید در مورد پرندگان بدانید:

مقدار خوراکی خورده شده توسط هر پرنده را هر روز کنترل کنید.
هر روز به پرنده آب تازه بدهید.
هر روز به پرنده غذاهای تازه بدهید.
هر روز میوه ها و سبزیجات تازه تهیه کنید.
هر روز ظرف غذا و آب پرنده را تمیز کنید.
نه به خوردن یک نوع غذا در یک روز به معنای نخوردن آن غذا برای همیشه نیست. به تلاش خود ادامه دهید.

برخی از مواد غذایی پیشنهاد شده عبارتند از:

سیب و گیلاس (بدون هسته)، زردآلو،  گلابی، سبزیجات چینی (Bok Choy)، نخود فرنگی،  نارگیل،  مارچوبه، موز، آناناس، حبوبات، خیار، نخود، آلو، قارچ، انار، خرما، انجیر، سیب زمینی (پخته شده)، عدس، کدو تنبل، لیما، کشمش (یه شب خیس بخورد)، انگور، تمشک، گریپ فروت، برنج، سویا، چغندر، کیوی، زغال اخته، خربزه، بروکلی، توت فرنگی، پرتقال، نارنج، هویج.

منبع اطلاع نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.