زندگی در دمشق جاریست

آغاز زندگی بعداز جنگ برای ساکنان دمشق 

0 105

بسیاری از ساکنان دمشق , پایتخت سوریه تلاش میکنند تا بعداز فروخوابیدن حریق جنگ , آرامش را به زندگی خویش برگردانند .

خبرگزاری رویترز با تکثیر گزارشی دراین باره می‌نویسد از ماه مه پیشین که شعله مبارزه نیروهای بشار اسد با شورشیان در حومه دمشق فروکش کرد , مردمان این حوزه‌ کارایی میکنند تا به معاش معمولی بازگردند , گرچه بخش اعظمی از آن‌ها این معاش معمولی را هنوز در بین آوار نبرد تجربه می‌نمایند .


نقاط مرکزی شهر دمشق که در تمام دوران نبرد داخلی در اختیار نیروهای مدنی بود , نسبت به نقاطی که شورشیان بر آن در اختیار گرفتن داشتند , سالم‌تر باقی مانده است . البته بعضا بخشها در غوطه شرقی بنا شده در در حوالی دمشق , در جریان هجوم ها ارتش سوریه در فصل بهار پیشین برای بازپس‌گیری این نقاط از شورشیان نسبتاً با خاک یکسان شده‌است .
در جریان محاصره غوطه شرقی ده‌ها هزار نفر از ساکنان این حوزه‌ مشتمل بر مردمان معمولی و شبه‌نظامیان شورشی ترجیح دادند تا به جای زانو زدن در قبال نیروهای مدنی , از روش یک دالان امن از آنجا بیرونشده و به بخشها دیگر زیر در دست گرفتن شورشیان در استانهای شمالی بروند .

ساکنان اطراف دمشق هنوز در معرض خطر برخورد تیر یا این که مواد منفجره دیگر قرار دارا‌هستند , البته راءس دمشق از این حیث از امنیت بیشتری شامل است . کسب و عمل روزمره و تفریحات شبانه‌ای که در دمشق موجود هست هنوز در نزدیکی این شهر چشم نمیشود .

ولی بعضا ساکنان دمشق در حین مبارزه نیز به عمل و تفریح ادامه می‌دادند , البته رستوران‌ها و بارهای راس کهن شهر دمشق فصل تابستان قبلی پس از سال ها شاهد مشتریان بیشتری بودند . در واقع از سال ۲۰۱۱ تا کنون این اولیه تابستانی بود که مردمان صدای تیر و بمب و خمپاره نشنیدند .

فقط یک سری کیلومتر دورتر از پایتخت , در شهر دوما بنا شده در غوطه شرقی فقط ویرانی است که مشاهده می شود . خیابان‌ها و خانه‌ها خرابند و در یکی بیمارستان‌های شهر با دیوارهای ترک کارکنان طبی و پرستاران کماکان عمل می‌نمایند .

از پایان درگیری‌ها در دوما چندین ماهی می‌گذرد , البته هنوز هیچ آدرس از مرمت درین شهر ویران چشم نمیشود . دولت سوریه اراده‌ای برای نوسازی این شهر ندارد و به نظرنمی‌رسد دو متحد کلیدی آن , یعنیکشور‌ایران و روسیه حاضر به پرداخت هزینه‌های نوسازی این شهر باشند . غربی‌ها نیز میگویند تا اقتدار سیاسی در سوریه منتقل نشود در فعالیت نوسازی این سرزمین مداخله نمی کنند .
در محله خالدیه شهر حمص که نیروهای مدنی آن را در سال ۲۰۱۳ بازپس گرفتند , نشانه‌های اندکی از تجدید بنا چشم میگردد ولی باقی نقاط حمص که به شهر ارواح می ماند , به در اختیار گرفتن ارتش درآمده و قابل سکونت نیست .

بازار سرپوشیده حمص که روزی شلوغ و لبریز همهمه بود , امروز سوت و نابینا شده‌است .

رویترز در تعریف صحنه‌ای از زنگی درین شهر می‌نویسد یک‌سری بچه در حوالی خانه‌ای با سقف فرو ریخته فوتبال بازی می نمایند . آن‌ها دو تا بشکه آهنی زنگ زده را نزدیک نیز گذارده , یک تکه میل‌گرد زنگ زده را در میان آن دو آویخته و از آن تحت عنوان دروازه به کار گیری می‌نمایند .

با آن که چنین مشکلاتی در دمشق کمتر چشم میگردد و جوان ها درین شهر چه بسا به باشگاه‌های شبانه میروند , ترانه نوسازی اقتصادی در سوریه به قدری نماید است که بخش اعظمی از آن ها آینده‌ای برایخویش متصور نیستند و کماکان به هجرت میپندارند .

100%
رتبه
  • امتیاز پست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code