لوسی
هدف ما دسترسی آسان شما به محتوا های مورد نیاز شماست . برای همین لوسی را طراحی کردیم.
نیم بها

استرس سم بدن است

0 1,830

شاید در آینده‌ای نه چندان دور , حسگرهای پوشیدنی عرضه شود که تغییرات هورمون استرس مثل کورتیزول و آدرنالین را در گذر زمان به ما نشان دهد . شاید می توانید برچسب هوشمندی را روی دستتان بچسبانید ونرم افزار مرتبط با آن را روی گوشی‌تان اجرا فرمائید . با کمک این برچسب هوشمند می توانید میزان کالری دریافتی از چیزبرگر و میزان کالری مصرفی مکالمه با دوستتان آگاه گردید و آن گاه تاثیر آن بر مرحلهاسترس خویش را بسنجید . در‌این‌صورت‌ است که قضیه خاکستری و گنگِ استرس به یک مسئله کاملا آشکار تبدیل می‌گردد .

البته چه بسا هنگامی که به‌این تکنولوژی دست پیداکنیم , باز هم نمی‌توانیم رابطه سطح هورمونی و تغییر تحول الگوی رفتاری و رابطه آن با بدن و زندگی را به آسانی دریابیم . این داستان نیازمندزمان است .

به دنبال ۱۰ نکته را به شما گوشزد خوا‌هیم کرد . این نکات به شما ثابت خواهند کرد که چرا استرس نظیر سم در بدن شما اثر مینماید .

 •  استرس بیانِ ژنی را تغییر و تحول می دهد
  مواد شیمیاییِ ایجاد شده در بدن در طول استرس قادر است بر الگوهای ژنی بدن تغییر و تحول تولید نماید . این ژن‌ها بر طریق ذخیره سازی چربی در بدن , روش عملکرد دستگاه ایمنی بدن , سرعت پیرشدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان بررسی داشته و استرس قادر است به شدت آن‌ها‌را تحت تاثیر خویش قرار دهد .
 •  اتفاقات دوران کودکی بر میزان استرس تاثیر میگذارد
  پژوهش‌‎های انجام یافته نشان می دهد که چه بسا اتفاقات دوران کودکی میتواند گزینش کننده‌ی مرحله هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین ( CRH ) در مقادیر بالا و ذیل باشد . هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH ) بر میزان ترشح غدد فوق‌ کلیوی و همینطور استرس تاثیر مستقیم دارااست .
استرس
استرس
 • استرس به مغز آسیب میرساند
  سطح ها بالای هورمون استرس میتواند به بخش های مهم مغز جراحت جدی نظیر اَسبَک یا این که هیپوکمپوس وارد نماید . هیپوکمپوس بخشی از دستگاه کناره‌ای مغز و مسئول یاد است . یکی دلایلی کهاشخاص بعد از دوران طولانی مقطع ابتلا به استرس مزمن به «خستگی غدد فوق کلیوی» دچار میشوند این است که مغز برای نجات خودش ترشحات غدد فوق کلیوی را کنار می گذارد .
 •  استرس دستگاه ایمنی را از کار انداخته و التهاب را زیاد میکند
  طولانی‌تر شدن زمان خوب شدن زخم‌ها , کاهش تاثیر محافظتی واکسن‌ها و ارتقا احتمال ابتلا به عفونت‌ها اعم از اثر ها مخرب استرس است . استرس همینطور می تواند «عفونت‌های پنهان» را مجدد فعال نماید. کسانی که تاول‌ تب خالی‌ درمیاورند , این مسئله را تجربه کرده‌اند .
 •  استرس مزمن به میتوکندری آسیب میرساند
  راکیزه یا این که میتوکندری اندامکی است که وظیفه آن تنفس سلولی و نوعی دستگاه انتقال انرژی است که موجب میگردند انرژی شیمیایی موجود در مواد غذایی با کار فسفوریلاسیون اکسیداتیو , به طور پیوندهای پرانرژی فسفات ( آدنوزین تری فسفات ) ذخیره شود .

میتوکُندری کارخانه تولید انرژی بوده و در واقع ارز مبادلاتی تمام سلول‌ها و اندام‌های بدن برای انجام کار است . خبر خوش این که در صورتی‌که استرس از بین رود , این موقعیت میتواند به موقعیت اصلیخود بازگردد .

۶٫ استرس توانِ سم زدایی و سرعت متابولیسم بدن را کم می نماید
صدها هزار ژن در بدن وجود دارا هستند که مسئولِ تهیه آنزیم‌هایی می باشند که چربی‌ها را تجزیه کرده و اثرها منفی داروهای مصرفی را از بین می برند . بر پایه ی یکسری مطالعه‌ی انجام شده , استرس به شکلی کاملا منفی بر تلاش آن ژن‌ها تاثیر می گذارد . استرس همینطور میل شما به مصرفیِ چربی و قند را بالا می برد و از این طریق بر سموم بدن شما میافزاید .

 •  دستگاه قلبی – عروقی بدن هم از استرس تاثیر می گیرد
  در مطالعات انجام شده معین شد که استرس مزمن ضخامت دیواره‌های شاهرگ‌ها را بیشتر کرده و فشار خون و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش میدهد .
 •  استرس با هورمون‌های جنسی تداخل دارد
  استرس بر کمیت و کیفیت ترشح هورمون‌های جنسی تاثیر گذاشته و گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی را افزایش می‌دهد. استرس مزمن میزان تولید کورتیزول را افزایش داده و در نهایت موجب کاهش تولید هورمون‌های جنسی می‌شود.
 •  استرس برای استخوان‌ها و ماهیچه‌ها بد است
  سطح بالای استرس با تراکم پایین مواد معدنیِ استخوان در ارتباط است. چندین مطالعه نشان می‌دهد که افراد مبتلا به استرس مزمن بیشتر به دردهای جسمانی مبتلا می‌شوند
 •  روده و سطح استرس با هم در ارتباط‌اند
  شاید شنیده باشید که حدود ۹۵ درصد سروتونین (نوعی انتقال‌دهنده‌ی عصبی از نوع مونو آمینه اسید بیوژنیک) در روده‌ها هستند. بنابراین زمانی که عصبی یا ناراحت می‌شوید و دل‌درد را تجربه می‌کنید، دلیلش را بدانید. استرس سرعت انتقال و حرکت در داخل روده را کاسته و منجر به یبوست و گردش مجدد هورمون‌هایی نظیر استروژن در داخل کبد می‌شود. استرس می‌تواند عامل تکثیر سریع باکتری‌های مضر شود.

حالا که با مضرات استرس آشنا شده‌اید، سعی کنید آن را برطرف کنید. برای این کار شاید بهتر باشد به پزشک و یا روانشناس مراجعه کنید تا بتوانید بر آن فائق آیید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.